Koiranäyttelyt

Näyttelykäyntien määrässä mitattuna koiranäyttelyt ovat yleisin harrastus landseerien omistajien keskuudessa. Esimerkiksi vuonna 2016 landseereille kertyi 412 näyttelykäyntiä virallisissa luokissa. Landseeryhdistys on järjestänyt vuodesta 1991 lähtien vuosittain rodun oman erikoisnäyttelyn, johon osallistuu keskimäärin yli 50 koiraa.


Erikoisnäyttelyn 2019 tulokset, tuomari Taina Nygård

ROP Jaffa Ahuva us Arsnouphis ja VSP Wuoriluodon Alppikreivi, kuva Anna Nygård

PENTULUOKKA 5 - 7 KK

1 kp PUP 2 Ohped Dal Omg Swedish Love Machine

UROKSET - PENTULUOKKA 7 - 9 KK

1 kp PUP1 VSP-PENTU Chevillan Datzed Don Juan
2 kp Dynamite Ranch Amazing Casanova

NARTUT - PENTULUOKKA 5 - 7 KK
1 kp PNP 1 ROP-PENTU Ohped Dal Omg What If I Love You
2 kp Ohped Dal Omg Raining Cats And Dogs
3 Ohped Dal Omg Made Love By Ohped Dal
4 Pretty Woman Vivian vom Köllerhof

NARTUT - PENTULUOKKA 7 - 9 KK
1 kpl PNP 2 Chevillan Drama Queen
2 Chevillan Double Miracle
3 Dynamite Ranch Amazing Cutie
pois Dynamite Ranch Amazing Candy
pois Dynamite Ranch Amazing Channy

UROKSET – JUNIORILUOKKA
ERI1 SA PU1 SERT VSP Wuoriluodon Alppikreivi
ERI 2 SA PU4 Wuoriluodon Salaneuvos
EH3 Metsätalon Betula Davurica
EH4 NevinojanOn Love

UROKSET – NUORTEN LUOKKA
ERI1 SA PU2 VARASERT Ohped Dal Hot Like A Hurricane
EH2 Raigomillin Quuhullu
EH3 Raigomillin Perfect Winner
EH4 Hyväntahdon Belimies Bauer
EH Raigomillin Playboy

UROKSET – AVOIN LUOKKA
ERI 1 SA PU3 Wesitassun Eloisa Elmeri
EH2 Helmenvalkean Buffalo Bill
EVAHelmenvalkean Bonanza
pois Kanelinkukan Diesel

UROKSET – VALIOLUOKKA
ERI1 SA Raigomillin Hirmuinen Harald
ERI2 SA Wesitassun Erinomainen Eero
ERI3 Metsätalon Adolf
ERI Raigomillin Choco
ERI Raigomillin Capitano
EH Polarfriend Hector
EH Terra Haillen Remmis

UROKSET –
VETERAANILUOKKA
ERI1 VSP-VET Raigomillin Exodus
EH2 Mirtillon Megadeath Indeed
EH3 Ohped Dal Pylkkäs-Konsta

NARTUT – JUNIORILUOKKA
ERI 1 SA Wuoriluodon Kippari
ERI2 SA Wuoriluodon Viola
ERI3 SA Hyväntahdon Callista Corallia
ERI4 SA Wuoriluodon Koskenlaskija
ERI Ingrid Gyöngye Bella
EH Metsätalon Betula
EH Raigomillin Rakastettava Rowanstars
EH Wuoriluodon Mustaleima
pois Wuoriluodon Keisarinna

NARTUT -
NUORTEN LUOKKA
ERI1 SA PN1 SERT ROP Jaffa Ahuva us Arsnouphis
ERI2 SA Nevinojan Lupaan Olla Sun
ERI3 Hyväntahdon Burleski Buuma
EH4 Raigomillin Quunsirppi
EH Raigomillin Quunkuiskaus

NARTUT - AVOIN LUOKKA
ERI1 SA PN4 VARASERT Severnyi Storm Iz Unikalnoy Kollektsii
ERI2 Raigomillin Primadonna
EH3 Todellakin AH-Musti
pois Mareus Ovela Opel
NARTUT – VALIOLUOKKA
ERI1 SA PN2 Wesitassun Elegantti Elsa
ERI2 SA Wesitassun Cievä Cecilia
ERI3 SA Scylla Liat us Arsnouphis
ERI4 SA Wesitassun Erityinen Ellen
ERI Raigomillin Celine
ERI Raigomillin Herkkä Hempukka
ERI Todellakin Aamu-Tuima
ERI Wesitassun Coma Cindy
ERI White'n Black Gemstone Gilda
EH Helkavuoren Taikanuoli
EH Helkavuoren Taikavyö
EH Kultatievan Dynamite Angel
EH Landzeroz Gaudialis Gilda
EH Metsätalon Aida
pois Raigomillin Adalat

NARTUT - VETERAANILUOKKA
ERI1 SA PN3 ROP-VET Raigomillin Vanilla Sky
ERI2 Neris Grafika

KASVATTAJALUOKKA
1 KP ROP-KASV kennel Wesitassun
2 KP kennel Wuoriluodon
3 KP kennel Raigomillin
4 KP kennel Metsätalon

JÄLKELÄISLUOKKA
1 KP ROP-JÄLK Scylla Liat us Arsnouphis
2 KP Wesitassun Cievä Cecilia
3 KP Terra Haillen Remmis
ei esitetty Raigomillin Choco

Vanhemmat erikoisnäyttelyiden tulokset löytyvät Landseeryhdistyksen vuosikirjoista.