Koiranäyttelyt

Näyttelykäyntien määrässä mitattuna koiranäyttelyt ovat yleisin harrastus landseerien omistajien keskuudessa. Esimerkiksi vuonna 2016 landseereille kertyi 412 näyttelykäyntiä virallisissa luokissa. Landseeryhdistys on järjestänyt vuodesta 1991 lähtien vuosittain rodun oman erikoisnäyttelyn, johon osallistuu keskimäärin yli 50 koiraa.


Erikoisnäyttelyn 2017 tulokset, tuomari Mervi Raisaari

ROP Wesitassun Duunattu Dumbo & VSP Wesitassun Erityinen Ellen, kuva: Tanja Harju

urokset junioriluokka

ERI1 SA SERT Hulk

ERI2 Wesitassun Erinomainen Eero

ERI3 Ohped Dal Double Dragon

H Rowanstars On The Road

HYL Rowanstars One More Time

urokset nuorten luokka

ERI1 Kultatievan El Black Joker

EH2 Raigomillin Hirmuinen Harald

POIS Rowanstars Moonlihgt Shadow

urokset avoin luokka

EH1 Hyväntahdon Aito Talvikaneli

H Ohped Dal Yllätyksen Usko

H Raigomillin Van Damme

POIS Hyväntahdon Öysti Pöysti

urokset valioluokka

ERI1 SA PU1 ROP Wesitassun Duunattu Dumbo

ERI2 SA PU4 Haapaniemen Tintoretto

ERI3 Kultatievan Dynamite Devil

ERI4 Ohped Dal Saxan Carvas Papu

EH Polarfriend Hector

EH Raigomillin Choco

EH Terra Haillen Remmis

HYL Raigomillin Capitano

POIS Ohped Dal Yeti Yaris

POIS Washakie Wene Ohoi

POIS Washakie Weteen Piirretty

urokset veteraaniluokka

ERI1 SA PU2 ROP-VET Mirtillon Megadeath Indeed

ERI2 SA PU3 Raigomillin Lancelot

ERI3 Raigomillin Exodus

ERI4 Kultatievan Ator

EH Larix Beat It

POIS Einstein vom Philippseck

nartut pentuluokka 5-7 kk

PEK1 KP PNP-2 Flowerinthesun

nartut pentuluokka 7-9 kk

PEK1 KP PNP1 ROP-pentu Landgold Amazing Grace Of Elvis

nartut junioriluokka

ERI1 SA PN1 SERT VSP Wesitassun Elegantti Elsa

ERI2 SA PN4 Wesitassun Erityinen Ellen

ERI3 Raigomillin Herkkä Hempukka

ERI4 White’n Black Gemstone Gilda

ERI Landzeroz Gaudialis Gilda

ERI Raigomillin Hervoton Helga

EH Aqulina

EH Augustina

EH Rowanstars Only Love

H Ohped Dal Double Sun Up

H Rowanstars One Lovely Star

HYL Chevillan Classy Claudia

nartut nuorten luokka

ERI1 SA Raigomillin Hehkeä Hupakko

H Raigomillin Hempeä Hertta

nartut avoin luokka

ERI1 SA PN3 VASERT Rhouth Phtha us Arsnouphis

ERI2 Hyväntahdon Aromikas Punakaneli

EH3 Kultatievan Dynamite Angel

EH4 Raigomillin Celeste

H Litaford

H Mirtillon Rantojen Tuulispää

H Raigomillin Cherie

T Chevillan Albin Alibi

HYL Hyväntahdon Antava Keltakaneli

POIS Mirtillon Rantojen Tonnikeiju

POIS Mirtillon Taivaankaunis

nartut valioluokka

ERI1 SA PN2 Wesitassun Cievä Cecilia

ERI2 SA Scylla Liat us Arsnouphis

ERI3 Raigomillin Vanilla Sky

ERI4 Ohped Dal Impi Ihannetyttö

ERI Katariina vom Libris Hort

ERI Kultatievan Captain Nice

EH Ih Visochestvo Avesta Hovard (ulkom.)

EH Raigomillin Adalat

EH Washakie Worth-A-Few Quid

H Raigomillin Celine

POIS Pikikuonon Paksu Bertta

POIS Washakie Wait On Gait

POIS Washakie Wet Pet

nartut veteraaniluokka

ERI1 VSP-VET Neris Grafika

EH2 Ohped Dal Nalle Puh

kasvattajaluokka

1 KP ROP-kasv. kennel Wesitassun

2 KP kennel Raigomillin

3 KP kennel Kultatievan

4 KP kennel Ohped Dal

jälkeläisluokka

1 KP ROP-jälk. Wesitassun Cievä Cecilia


Vanhemmat erikoisnäyttelyiden tulokset löytyvät Landseeryhdistyksen vuosikirjoista.